BLOKOVÁ VÝNIMKA

BLOKOVÁ VÝNIMKA

Autorizovaný či nezávislý? Servis vás nemusí zruinovať

Čaká vás bežná servisná prehliadka, možno s výmenou oleja a filtrov. Radi by ste ju absolvovali v bežnom neznačkovom servise, ale máte pochybnosti, či neprídete o záruku. Ak ste motorista, zrejme ste podobnú dilemu riešili aj vy sami.

Ísť na istotu do autorizovaného servisu, kde zaručene použijú originálne diely, alebo to risknúť s lacnejším nezávislým servisom, kde dostanete značkové diely od rovnakého výrobcu? Ako si vybrať správne a neprísť pritom o záruku? A čo je najdôležitejšie – platí pravidlo, že s novým autom musíte jazdiť len do autorizovaného servisu?

Riešením je - bloková výnimka

Všetky otázky a pochybnosti ohľadom servisu vám s úspechom servírujú samotní výrobcovia automobilov. Okolo bežných servisných úkonov dokázali vytvoriť takú auru, že niektorí vodiči jazdia do autorizovaných servisov aj kvôli obyčajnej výmene gumičiek do stieračov. Ako je to možné? Odpoveď je jednoduchá – peniaze. V druhovýrobe sa totiž točia väčšie sumy ako pri predaji nových automobilov. V Európe sa ale v oblasti servisných služieb výrazne uvoľnil trh. Už od roku 2004 totiž platí aj u nás tzv. bloková výnimka. Vďaka nej už údržbu a opravy nových automobilov, môžu vykonávať aj nezávislé servisy a to bez prípadnej straty záruky na vašom automobile.

Mýty vs. fakty

Fakty sú jasné – auto vyrobené v továrni má len 20% originálnych dielov, zvyšných 80% dodávajú subdodávatelia. Značkové a tzv. originálne diely sa tak prakticky nelíšia. Väčšinou zišli z rovnakej linky, majú rovnakú kvalitu a jediný rozdiel spoznáte iba v cene – značkové diely môžu byť až o 30% lacnejšie ako originály. To sú fakty. A potom sú tu mýty. Tým najčastejším zo strany automobiliek a autorizovaných servisov je pravidlo, že po dobu záruky má motorista jazdiť iba do vybraných servisov a používať iba originálne diely. Nič z toho nie je pravda. Bloková výnimka jasne hovorí, že po dobu záruky má vodič možnosť voľby tak nezávislých servisov ako aj náhradných dielov a to za predpokladu, že budú rovnakej kvality ako originálne.

Na čo si dať pozor?

Problém sa môže objaviť len v prípade, ak servis použije iné ako výrobcom stanovené postupy, alebo použije nekvalitnejšie diely – vtedy vám záruka skutočne môže padnúť. Bez rizika môžete neznačkovým servisom zveriť bežné servisné prehliadky, výmeny olejov, filtrov, kontroly bŕzd, tlmičov a výfukov. Jedinou výnimkou je uplatnenie záruky na poškodený diel z výroby vozidla. S touto požiadavkou už jednoznačne musíte zamieriť do autorizovaného servisu.

Vyberáme kvalitný neznačkový servis

Kvalitný servis spoznáte podľa toho, že patrí do vybraných servisných sietí ako napríklad: Bosch service, Q-service a iné. Takto máte istotu, že dostanete kvalitu a profesionálnu starostlivosť. Aj v nezávislom servise samozrejme platí zákonná záruka na vykonanú prácu a použité náhradné diely. Automobilky však prišli so šikovným ťahom, keď vodičom ponúkajú aj predĺženú záruku. Na prvé počutie lákavé, až kým nezistíte, že do autorizovaného servisu musíte chodiť aj s bežnou poruchou a v konečnom dôsledku tak opäť zaplatíte viac.


V tejto kategórii nie sú žiadne produkty.

qq
Brand4
Brand
Brand2
xx
Brand6
Brand7
Brand5
ww
Brand3
Brand1
bosch