OZNAČENIE OLEJOV


INFORMÁCIE O MOTOROVOM OLEJI

Motorový olej je technologicky veľmi zložitý výrobok, vlastnosti ktorého sú klasifikované radom technických parametrov. Pre výber optimálneho motorového oleja z hľadiska konečného užívateľa však stačia iba dve základné špecifikácie, a to jeho viskozita a výkonnostná kategória.


Ako vybrať správny olej

Dnes sa do motorov osobných automobilov používajú syntetické, polosyntetické a minerálne oleje. Syntetické motorové oleje sú nízkoviskózna, teda veľmi riedke, čím znižujú spotrebu pohonných hmôt, predlžujú životnosť motora a tiež predlžujú výmenné intervaly na 20 000 i viac kilometrov. Neznamená to však, že naliatím syntetického oleja do motora možno predĺžiť výmenný interval navrhnutý výrobcom. Polosyntetické oleje sú hydrokrakované oleje s vyššou tepelnou stabilitou v porovnaní s minerálnymi. Minerálne oleje už väčšina výrobcov nových automobilov neodporúča, pretože ich hlavnou nevýhodou je vysoká viskozita, nižšia tepelná odolnosť a slabšie mazacie schopnosti.

Benzínový motor je k oleju šetrnejší a nemá na neho až tak nároky ako naftový motor. Okrem špecializovaných olejov pre benzínový alebo naftový motor sa dnes používajú oleje vhodné pre oba typy motorov. Napríklad označenie motorového oleja ACEA A3/B3/B4 znamená, že olej je vhodný pre benzínové aj naftové motory, vrátane turbomotorov a agregátov s priamym vstrekovaním.

Zásady správneho používania motorových olejov:

  • Dodržiavať interval výmeny a typ oleja stanovený výrobcom motora

  • Nepoužívať "zázračné" prísady na predĺženie životnosti a výmenného intervalu

  • Nemiešať oleje s rôznou viskozitou oleja


Viskozita motorového oleja

Viskozita (čiže miera vnútorného trenia) mazacieho oleja nie je konštantná veličina, ale mení sa v závislosti na vonkajších podmienkach. Počas činnosti motora prichádza k zmenám teploty a tlaku a je žiaduce, aby sa viskozita oleja v týchto podmienkach menila čo najmenej. Závislosť viskozity oleja od teploty je vyjadrená tzv. viskozitným indexom. Čím vyššia je hodnota, tým menej sa mení pri zmenách teploty motora a tým je olej kvalitnejší. Viskozitný index sa uvádza v katalógoch výrobcov automobilových mazív.Pre bežné označenie viskozitných vlastností motorového oleja sa používa výhradne klasifikácia SAE (Society of Automotive Engineers, USA). Táto norma používa na klasifikáciu olejov 6 zimných tried (označených číslom a "W") a 5 letných tried (označených číslom 30, 40, a iné). Číslo je bezrozmerné a nevyjadruje vzťah k žiadnej fyzikálnej veličine.Pri výbere správneho oleja pre daný motor sú najdôležitejšie dva základné parametre: viskozita oleja a výkonnostná trieda. Viskozitu oleja a jeho použiteľnosť v závislosti na vonkajšej teplote prostredia udáva norma SAE (napr.: SAE 15W 40). Viskozita a teda aj použiteľnosť oleja sa mení v závislosti na teplote.


Zimné triedy: 0W, 5W, 10W, 15W, 20W a 25W

Zimné označenie: garantuje štartovateľnosť motora pri nízkych teplotách. Všeobecne platí, že čím nižšie je číslo zimnej triedy, tým nižšia môže byť teplota okolia pri zachovaní tekutosti oleja dostatočnej pre ľahké zapínanie motora. Tak napríklad oleja 0W umožňujú bezproblémové štartovanie motora aj pri teplotách pod -50 ° C, oleje 5W pri teplotách okolo - 40 ° C atď. Toto ale platí len orientačne, tento údaj do značnej miery závisí od typu a veľkosti motora.


Letné triedy: 20, 30, 40, 50 a 60

Letné označenie garantuje dostatočnú viskozitu oleja pri vysokých letných teplotách. Všeobecne platí, že čím vyššie je číslo letnej triedy, tým vyššia môže byť teplota okolia pri zabezpečení dostatočného mazania motora. Tak napríklad v praxi sa ukázalo, že v európskych klimatických podmienkach úplne postačujú triedy 30 a 40, resp. 50, oleje triedy 60 môžu zapríčiniť mierne zníženie výkonu motora.

Použitie olejov pri vonkajšej teplote podľa označenia SAE:

  • SAE 30 (-5 ° C do +40 ° C)

  • SAE 40 (0 ° C do +45 ° C)

  • SAE 20W-50 (-15 ° C do +50 ° C)

  • SAE 15W-40 (-20 ° C do +45 ° C)

  • SAE 10W-40 (-25 ° C do +35 ° C)

  • SAE 5W-40 (-30 ° C do +30 ° C)

  • SAE 5W 30 (-30 ° C do +25 ° C)

  • SAE 0W-30 (-50 ° C do +30 ° C)


Výkonnostné kategórie

Výkonnostný špecifikácia charakterizuje okamžité aj dlhodobé vlastnosti motorového oleja pri rôznych formách prevádzkového zaťaženia. Hodnotené sú vlastnosti ako napríklad ochrana proti oteru, oxidácii a korózii stien valcov a ložísk, ochrana proti tvorbe usadenín pri vysokých teplotách, oxidačná stabilita, penenie oleja, úspora paliva atď.

Pre označenie výkonnostnej kategórie motorových olejov sa používajú nasledujúce normy:

  • API špecifikácie (American Petroleum Institute, USA)

  • ACEA klasifikácie (Associacion des Constructeurs Européenes d'Automobile, EU)

  • Normy výrobcov automobilov (VW 505,00, Bmw LL-04)

  • CCMC (Comité des Constructeurs d'Automobile du Marché Commun, EÚ)

  • MIL-L špecifikácie (normy americkej armády)

  • ILSAC špecifikácia

V súčasnosti majú pre určenie výkonovej kvality oleja dominantný význam špecifikácie API, ACEA a popredných výrobcov automobilov. Klasifikácia CCMC je zastaralá a už sa nepoužíva. Špecifikácie MIL-L sa uplatňujú v kategórii úžitkových vozidiel.

V tejto kategórii nie sú žiadne produkty.

qq
Brand4
Brand
Brand2
xx
Brand6
Brand7
Brand5
ww
Brand3
Brand1
bosch